Zrobiłam niewielki ranking o czym pisze i wyszło, że przodują tutaj dwie kategorie: architektura i malarstwo. Rzeźba troszkę odstaje, nie wspominając już o innych dziedzinach. Wypisałam też kraje, o których wspominałam i zauważyłam, że Egipt pojawił się tylko jeden raz. Grzebiąc w szczątkach mojej wiedzy o starożytności oraz zdjęciach na dysku przypomniało mi się coś fascynującego, co przypasowało do kategorii szeroko pojętej rzeźby. Otóż, polskie stanowisko archeologiczne (w) Tell el-Farcha odkryło tamże wiele rozmaitości. Ja chciałabym się skupić konkretnie na jednej — złotym posągu tamtejszego władcy. Pochodzi on z ok. 3 tys. r. p.n.e., z okresu przeddynastycznego. Trudno mi coś więcej powiedzieć, niż tyle, że wyróżnia się odstającymi uszami oraz potężną męskością, także liczę na wasz sokoli wzrok. Ta notka raczej powstała w ramach ciekawostki, niż faktycznie czegoś, co zawiera cenną informację, którą mogłabym w jakikolwiek sposób rozwinąć.


Z tego co wyczytałam na stronie Ekspedycji, odbyło się kilka wystaw prezentujących tamtejsze odkrycia/fotografie tamtejszych odkryć. Figurka wygląda na niewielką, co widoczne jest na fotografiach z wystawy w Kairze z 2007 roku.



Jako bonus zamieszczam zdjęcie z wystawy na AGH zorganizowanej w 2008 roku prezentujące dwie złote figury.

Polecam przejrzeć stronę Ekspedycji Archeologicznej, gdzie można pooglądać galerię z tym i innymi odkryciami oraz znaleźć kilka cennych informacji :)
Czy to coś, o, tam — to jest fjut ze szczerego złota? ;O IT’S BJUTIFUL!