Stworzyłam tę stronę, by wyjaśnić tutaj pewne pojęcia, które mogą być niezrozumiałe dla osób niezwiązanych na co dzień z terminologią historyczno-sztuczną.
A
Atelier — miejsce pracy twórczej artysty. Malarze często uwieczniali na obrazach swoje pracownie — najsłynniejszym tego przykładem jest dzieło Gustave Courbeta — Atelier artysty.
Atrium
B
Bazylika - kościół o układzie wielonawowym, w którym nawa główna jest wyższa od naw bocznych, przykrytych dachami pulpitowymi. Układ ten wywodzi się z bazylik sądowych Starożytnego Rzymu.
C
D
Deesis - przedstawienie Chrystusa jako Sędzi (Pantokrator) na tronie w obecności Matki Boskiej i Jana Chrzciciela (przykład: Hagia Sophia — mozaika z XIII w.)
Drzewo Jessego - motyw ikonograficzny przedstawiający drzewo genealogiczne Chrystusa, którego korzeniem jest Jesse, ojciec króla Dawida (przykład: kościół Santa María del Castillo w Olivenzie).
E
F
Fryty szklane
G
H
Hala — kościół o układzie wielonawowym, w którym każda z naw jest równej wysokości.
Hodegetria — najstarsze przedstawienie Matki Boskiej z Chrystusem na rękach. Wedle tradycji pierwsza Hodegetria namalowana została przez Łukasza Ewangelistę. Chrystus przedstawiony jest w typie Emmanuela — małego dorosłego (przykład: Matka Boska Smoleńska, 1482).
Hurdycja - drewniany ganek z otworami strzelniczymi oraz w podłodze, wystający przed lico górnej części murów obronnych w średniowiecznym budownictwie obronnym.
I
Ikonostas - ściana w cerkwi zbudowana z ikon. Oddziela nawę główną od prezbiterium. Dzieli się na pięć rzędów składających się z:
1. Ikon namiestnych i wrót cesarskich
2. Rzędu świątecznego
3. Grupy Deesis
4. Rzędu proroków i Ojców Kościoła
5. Rzędu Patriarchów
J
K
Klauzura - część zakonu bądź klasztoru niedostępna dla osób z zewnątrz.
Krenelaż - inaczej blanki. Element obronny zwieńczający wieże, baszty oraz mury obronne średniowiecznych miast oraz warowni tzw. zębami. W czasie oblężenia, między owymi zębami stacjonowali łucznicy.
L
Ł
M
Machikuły
Majolika
Marina - obraz przedstawiający krajobraz morski z łodziami, okrętami, portami, wybrzeżami itp.
N
Narteks
Nawa boczna
Nawa główna - środkowa część świątyni oddzielona od naw bocznych filarami lub kolumnami. W typie bazylikowym jest wyższa od naw bocznych, zwykle jest też najszersza.
Nodus — zgrubiona część na trzonie kielicha, naczyń liturgicznych itp. Może być zdobiona np. guzami (przykład: kielich z Pizy, XIV w.).
Nokturn — obraz w nocnym pejzażu (przykład: Vincent van Gogh — Taras kawiarni w nocy, 1888).
O
Oranci - w ikonografii chrześcijańskiej osoby z uniesionymi w górę rękami w geście modlitwy. Motyw ten przejawiał się głównie w sztuce wczesnochrześcijańskiej i bizantyńskiej.
P
Perizonium — przepaska biodrowa ukrzyżowanego Chrystusa. W zależności od epoki przybierała różne, mniej lub bardziej rozbudowane formy.
Polichromia — ozdobna dekoracja malarska ścian lub rzeźb.
Prezbiterium — część kościoła, w którym sprawowana jest liturgia. Mieści się tam ołtarz główny, ambona oraz tabernakulum. Świątynie zakonne w tej części mają także stalle (siedzenia) przeznaczone dla zakonników. Do II soboru watykańskiego prezbiteria stanowiły wschodnią część świątyni.
R
S
Sangwina
Soboty
Strzelnica
Studium
Szkło prasowane
Sztafaż - wprowadzenie do pejzażu postaci ludzkich bądź zwierzęcych (przykład: Jean Baptiste Camille Corot — Poranek w Wenecji, 1834).
T
Tempera — technika malarska o spoiwie organicznym. Farby te rozpuszczane są z wodą. Jedna z najstarszych technik malarskich, znana od starożytności i będąca wiodącą do epoki renesansu. Zwłaszcza popularna w okresie średniowiecza. Przykładem dzieła w technice temperowej jest obraz Narodziny Wenus Sandro Botticellego.