Dziś będzie o rzeźbie, która była moją ulubioną jako chyba jedna z pierwszych (a u mnie gusta się zmieniają bardzo często :)). Nim poznałam Berniniego i innych mistrzów, zachwyciło mnie to dzieło Antonio Canovy, zatytuowane Amor i Psyche. Ci wszyscy, którzy czytali Ludzi Bezdomnych Żeromskiego, być może kojarzą je m.in. z początku tej powieści, gdy młody doktor Judym spaceruje po Luwrze w towarzystwie pani Niewadzkiej i jej wnuczek.
Rzeźba ta powstała w trzech wersjach, które dziś eksponowane są w różnych miejscach. Pierwsza, wykonana w latach 1787–93, znajduje się po dzień dzisiejszy w paryskim Luwrze, druga w Ermitażu w Sankt Petersburgu, natomiast trzecia, wykonana z gipsu, w Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku.
Temat rzeźby zaczerpnięty został z Metamorfoz Apulejusza. Afrodyta, zazdrosna o urodę ziemianki, nakazała swojemu synowi, by rozkochał ją w najbrzydszym z mężczyzn. Polecenie jej nie zostało wykonane, ponieważ Amor zakochał się w Psyche. Przychodził do niej każdej nocy. Jednak był jeden warunek, który kobieta musiała spełnić by nie stracić go na zawsze. Mianowicie, nie mogła ona ujrzeć oblicza Amora. Canova ukazuje w rzeźbie moment, gdy młody bóg przychodzi do niej i budzi ją swoim pocałunkiem.
Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na niezwykłą subtelność z jaką rzeźbiarz przedstawił parę kochanków. Niesamowity sposób oddania emocji i miłości, która obecna jest między młodym bogiem, a dziewczyną, budzi wielki podziw.
Antonio Canova był czołowym rzeźbiarzem XVIII wieku. Tworzył swoje dzieła w duchu neoklasycznym. Pochodził z Włoch. Urodził się w 1757 roku w Possagno, w rodzinie kamieniarzy, dzięki czemu nauczył się już w bardzo młodym wieku obrabiać kamień. Później studiował sztukę antyczną, co bardzo wyraźne jest w jego sztuce. Pracował również na zamówienie Napoleona.
Oczywiście mi, człowiekowi totalnie nieświatowemu, dzieło to znane jest jedynie z fotografii. Luwr jednak stoi otworem, z tego co mi wiadomo, pieniążków za wstęp nie chcą. Przynajmniej od studentów. Może kiedyś mi się uda wybrać i zobaczyć to oraz wiele innych wspaniałości!