Wczoraj przeżyłam po raz pierwszy autentyczny zachwyt nad czymś barokowego pochodzenia. Nie przepadam szczególnie za tym okresem, ale Bernini rozwalił mnie na łopatki. Chciałam napisać kilka słów o wybitnej rzeźbie zwanej Porwanie Prozerpiny lub też po prostu Prozerpina i Pluton. Mierzy ona bez cokołu 225 cm i wykonana jest w całości z marmuru. Bernini wykonał ją mając zaledwie 23 lata, chociaż był już wtedy doświadczonym rzeźbiarzem. Pierwszą swoją pracę bowiem zrobił w wieku 11 lat — nagrobek biskupa Giovanniego Battisty Santoniego, czym wzbudził wielki podziw papieża Pawła V i jego dworu. Seria rzeźb wykonywania w latach 1617–24, w którą m.in. wchodzi Porwanie Prozerpiny wykonana została dla kardynała Scipione Caffarelli-Borghese.
Widzimy tu przedstawienie mitologicznej sceny, gdy nimfa szerzej znana z greckiej mitologii jako Persefona, porywana jest przez Plutona/Hadesa do podziemi. Temat zaczerpnięty został przez Berniniego prawdopodobnie z Metamorfoz Owidiusza.
Specjalnie dodałam zbliżenia, byście zwrócili uwagę na te wszystkie fantastyczne szczegóły. Na twarzy Prozerpiny widać nawet łzy. Poza tym, przynajmniej mi, partia z dłonią Plutona na udzie nimfy, zapiera dech w piersiach. A widziałam tylko zdjęcia! Geniusz tej rzeźby tkwi jednak nie tylko w stronie artystycznej, ale przede wszystkim technicznej. Rzeźba mająca na dzień dzisiejszy 391 lat nie ma ani jednego pęknięcia w swojej strukturze, poza tym wykonana jest w całości z jednego bloku marmurowego. Wszystkie elementy wykonane są w taki sposób, by nie obciążać się wzajemnie i nie doprowadzać do uszkodzeń. Na ten przykład, inny genialny twórca, Michał Anioł, w swojej rzeźbie Dawida, nie wykazał się takim sprytem i jego dzieło zaczęło pękać. Bernini wywiązał się z tej kompozycji wzorowo. Należy pamiętać, że marmurowe rzeźby nie posiadają zbrojeń, które wzmacniają konstrukcję, tak jak przykładowo cementowe. Gdyby wykonana była ona z brązu, najprawdopodobniej rzeźbiarz musiałby odlać ją z kilku kawałków.
Bardzo, bardzo, bardzo piękna jest to rzeźba! Podziwiać na własne oczy można ją w Galerii Borghese w Rzymie, gdzie do 18 roku życia można wejść za free. Poza tym w owej galerii można zobaczyć wszystkie rzeźby z serii wykonanej dla Scipione Borghese — tj. Eneasz, Anchizes i Askaniasz, Dawid oraz Apollo i Dafne.