
Dziś trochę prehistorii, a mianowicie kilka słów o sztuce najdawniejszej odnalezionej w jamach Lascaux. Francuska jaskinia została przypadkowo odkryta przez kilku chłopców w 1940 roku. Okazało się, że w swym wnętrzu, skrywa malowidła pochodzące z okresu paleolitu. W 1948 roku grotę otwarto dla zwiedzających, jednak już w 1955 narobili oni dużo szkód (poprzez np. oddychanie!), więc ostatecznie 13 lat później ją zamknięto i poddano renowacji. Od 1983 roku możemy zwiedzać jej replikę, nazwaną Lascaux II, natomiast Lascaux I dostępne jest obecnie tylko dla badaczy (i tak pewnie już pozostanie).
Spotkać tam możemy, w znakomitej większości, malowidła obrazujące zwierzęta — zwłaszcza roślinożerne. Ludzie nie występują praktycznie wcale, a jeśli już się pojawiają, ich sylwetki ukazane są schematycznie. Czas powstania dzieł to prawdopodobnie lata 15 000 – 17 000 p.n.e. (paleolityczna kultura magdaleńska). Malowidła wykonane zostały farbami nakładanymi palcami lub pędzlami zrobionymi z włosia bądź mchu, a także przy zastosowaniu wydrążonych kości, które służyć miały jako prymitywny aerograf.
Jaskinia składa się z siedmiu odcinków. Pierwsza sala nazywana jest Salą Byków. W tamto miejsce docierało jeszcze nikłe światło dzienne. Biały kolor ścian doskonale eksponuje malowidła. Pośród licznych figur we fryzie, wyróżnić możemy 17 koni, 11 bydła i 6 jelonków. Zamieszczam mapkę, którą znalazłam na stronie z wirtualnym przewodnikiem, by było się łatwiej połapać w dalszych częściach, a tuż pod nią fotografie z Sali Byków :)




Galeria Osiowa to 30 metrowy korytarz. Pośród wielu sylwetek zwierzęcych, występuje dużo wzorów geometrycznych o rozmaitych formach. Nazywana jest Kaplicą Sykstyńską sztuki prehistorycznej.




Następnie znajduje się Pasaż, gdzie miękkie ściany wykorzystane zostały do wykonania rytów. Obrazy trudne są do rozszyfrowania. Widnieją tu m.in. sylwetki koni, bizonów, bydła, jeleni oraz przeróżne znaki, np. w kształcie haków.
Kolejne pomieszczenie zwane jest Nawą. Dominują tu sylwetki koni, aczkolwiek pojawiają się również inne zwierzęta. Ich proporcje, w stosunki do poprzednich malowideł, są tu nieco odmienne.



By dostać się do Sali kotów, trzeba się tam wczołgać. Spośród około 80 figur znów dominujący jest motyw konia. Poza tym znajdują się tu wizerunki bizonów, kozic i jelonków. Oczywiście, jak sugeruje nazwa, widnieją tu też wizerunki kociaków :)
Absyda wypełniona jest ponad tysiącem figur. Około 500 z nich to przedstawienia animalistyczne. Przede wszystkim są to obraz ryte w skale.

Bardzo ciężko jest znaleźć zdjęcia, dlatego też są w tym wpisie pewne ilustracyjne braki. Polecam fantastyczną stronę jaskini Lascaux (nie przerażajcie się językiem francuskim, można wybrać również angielski i kilka innych), gdzie można wirtualnie zwiedzić całą jaskinie i poczytać kilka faktów na jej temat. Miłego oglądania :)